İçerik Yönetim Sistemi

İçerik Yönetim Sistemi

Web programlama dünyasının gelişmesinde içerik yönetim sistemlerinin etkisi çok önemlidir. İnternet hayatımıza rol aldıkça, birçok iş uygulaması ve sistem de hayatımıza girmiş oldu. Bu sistemlerin en başında internet sitelerinin yönetildiği içerik yönetim sistemi (İYS, CMS – Content Management System) gelmektedir. Kod bilgisi olmayan kişilerin işlevsel ve dinamik siteler kurarak, kolayca yönetebilmelerini sağlayan içerik yönetim sistemleri, internet dünyasında birçok sitenin yer almasını sağladı.

İçerik yönetim sisteminin öncelikli amacı internet sitesi makalelerin oluşturulmasını, kullanıcı yönetimini, fotoğrafların, videoların, bannerların, reklam alanlarının, iletişim, raporlama, analiz ve internet sitesi genel ayarlarının yönetilmesini anlık olarak sağlamaktır. Bunun yanı sıra özel bir internet tasarımınız var veya oluşturmak istiyorsanız, içerik yönetim sisteminin de tasarıma göre şekillendirilmesi, tasarımınızın her yerine ulaşabilmeniz ve yönetebilmeniz gerekmektedir.

Eğer programlama diline hakim olunsaydı bile, içerik yönetim sistemleri söz konusu olmadan birçok içerik ve haberlerin yer aldığı siteleri hazırlamak çok zor olabilirdi. Bu zorluk profesyonel yazılımcıların içerik yönetim sistemleri geliştirerek, daha işlevsel bir site yönetimini sağlayacak yazılımların ortaya çıkmasını sağladı.

CMS çeşitleri nelerdir?

1-ECMS (Enterprise CMS);Şirketlerin kullandıkları CMS sistemlerine ECMS adı verilir. Dokümanlar, belgeler, şirket kayıtları, operasyon kayıtları, personel grafik bilgileri gibi kayıtlar tutulur.

2-WCMS (Web CMS);Basit arayüzlere sahip olan bu sistem, çok fazla detaylı bilgiyi bünyesinde barındırmamakla birlikte sistem html olarak upload edilir.

3-DMS (Document Management Systems); Dosya içerik yönetim sistemi elektronik doküman, resim arşivi gibi verilerin kontrolü için kullanılan bir sistemdir.

4-MCMS (Mobile CMS);Mobil telefonlar, akıllı telefonlar ve PDA ‘lar için yapılmış bir yönetim sistemidir.

5-CCMS (Component CMS);Bileşen içerikleri yönetmek içindir.

6-MCMS (Media CMS);Film, müzik, resim gibi medya içerikli sistemlerin yönetimini sağlamaktadır.

İçerik yönetim sistemi nasıl çalışır?

İçerik Yönetim Sistemi


İçerik yönetim sistemine sadece site yöneticileri ve alt yöneticileri erişebilir.
Rol tabanlı yönetime sahip bir alt yapı kullanılır. (İçerik yöneticiler, onaylayanlar gibi.)
Site yöneticisi yetkileri kaldırabilir veya sınırlandırabilir.
Kullanım istatistiklerine ve iletişim formlarına panelden ulaşılabilir.
Ziyaretçiler web sitesine masaüstü, tablet ve mobil cihazlardan ulaşabilir.

İçerik yönetim sistemi tercih edilirken dikkat edilmesi gerekenler;

İçerik yönetim sistemi sonradan eklenebilecek tüm programlama özelliklerine uyum sağlamalıdır
Güvenlikli ve hızlı çalışmalıdır.
Kullanıcı ara yüzünde değişiklikler yapmaya elverişli olmalıdır.
Kullanımı kolay olmalıdır.
Çoklu dil özelliği olmalıdır.
Yedekleme özelliği bulunmalıdır.
İstenilen raporlar oluşturulabilmelidir.

Neden içerik yönetim sistemi kullanmalıyız?

Menüler, sayfalar ve kategoriler düzenleyerek, sitenizde haber paylaşımında bulunabilmeniz birkaç dakikalık zaman alıyor. İçerik yönetim sistemlerini kullanmanın en büyük avantajı, programlama bilgisine gerek bırakmadan dinamik web sitelerinin yönetilmesini sağlanmasıdır.

İçerik yönetim sistemlerinde sitenizin içeriklerini hazırlamak ve yayınlamak, kendi taslağınıza uygun şekilde kategori, menü ve sayfaları oluşturmak çok kolay bir şekilde gerçekleşebiliyor. Ayrıca açık kaynak kodlu içerik yönetim sisteminde kullanabilirsiniz. Wordpress, Joomla en çok kullanılan içerik yönetim sistemleri arasında yer alıyor. Yalnız bu tarz içerik yönetim sistemlerinde her şeyi dinamik olarak yapabilmeniz size sunduğu özelliklere bağlıdır.

Bu içerik yönetim sistemlerini kullanmak istemeyenler, kendilerine özel içerik yönetim sisteminin yazılmasını yazılım firmalarından talep edebilirler. Böylece daha özel ve ihtiyaçlarınızı karşılayan bir içerik yönetim sistemine sahip olmuş olursunuz.

İçerik Yönetim Sistemi Kullanarak Neler Yapılabilir?

Çoğu insan CMS’lerin sadece blog siteleri için olduğunu düşünmekte. En iyi CMS platformlarından bazılarının ilk başta blog siteleri için geliştirildiği doğru. Ancak bunların çoğu kendilerini geliştirerek artık oldukça özelleştirilebilir bir hal aldı. Örneğin WordPress tüm internet sitelerinin %30’unu oluşturuyor.

Gerçek şu ki, günümüzde CMS’ler o kadar rahat yapıdadır ki, neredeyse dilediğiniz her türlü proje için kullanılabilirler. Ancak çoğunlukla içerik üreten ve yayınlayan web siteleri için idealler. Bunun anlamı, evet CMS kullanarak basit blog siteleri, rehber siteleri, portföyler, haber siteleri açabilirsiniz. Doğru araçları kullanarak CMS ile çok daha gelişmiş web projeleri oluşturulabilir. Bunlara örnek olarak online dükkanlar, özel üyelik siteleri ve forumlar gösterilebilir.


İçerik Yönetim Sistemi


En İyi CMS Platformunda Neler Bulunmalı

Artık teorik olarak CMS’lerin ne olduğu konusunda en azından düşünce sahibisiniz. Şimdi birazda bu platformların sunduğu bazı spesifik özelliklerden konuşalım. En iyi CMS platformunda bulunması gerekenler:

  • Kolayca yeni içerik yayınlamaya müsait olmalı. Kaliteli bir CMS güçlü bir editöre ve içeriğinizin müthiş gözükmesi için çeşitli biçim seçeneklerine sahip olmalıdır.
  • İçerik sınıflandırma seçenekleri bulunmalı. Websitenizde ne kadar fazla içerik varsa, her şeyi düzenli tutmak o kadar önemli. Bu yüzden en iyi CMS, içeriğinizi kategorilere ayırma ve onları etiketleme gibi imkanlar sağlamalı.
  • Sayfa düzenleme işlevi olmalı. İçerik yayınlamanın yanında websiteniz için farklı türlerde sayfalar oluşturmanız gerekiyor. Seçeceğiniz CMS bu işin altından kalkabiliyor olmalı.
  • Yüksek seviyede kişiselleştirilebilir olmalı. Tecrübelerimize dayanarak söylemek gerekirse, en iyi CMS platformları oldukça kişiselleştirilebilir. Bu şu demek, sitenize istediğiniz özelliği ekleyebilir ve bu sayede daha gelişmiş web siteleri kurabilirsiniz.
  • Güçlü bir topluluğa sahip olmalı. Aktif topluluğa sahip CMS’ler sürekli olarak geliştirildiğinden her zaman güncellemelere, güvenlik yamalarına ve diğer bilgili kullanıcıların yardımına erişebilir durumda olursunuz.

Bu 5 madde kendiniz için en iyi CMS platformunu seçerken unutmamanız gereken noktalar. Bunların haricinde en iyi CMS (İçerik Yönetim Sistemi) seçeneklerinden bazıları hedeflendikleri proje türleri bakımından diğerlerinden farklılık gösterecektir.